Επίσκεψη της Εφόρου Joannie Danielides
27. 03. 2018

Τις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του Perrotis College επισκέφτηκε το διήμερο 26 και 27 Μαρτίου η έφορος Joannie Danielides. Συναντήθηκε με τη διοίκηση του ιδρύματος, ξεναγήθηκε στους χώρους της Σχολής και συνάντησε μαθητές και σπουδαστές.

Τη Δευτέρα 26 Μαρτίου, ξεναγήθηκε στο νέο εκπαιδευτικό κέντρο «Αλίκη Περρωτή» από τον Dean των προπτυχιακών σπουδών του Perrotis College, Δρα Κωνσταντίνο Ρότσιο. Επίσης, ενημερώθηκε από το εκπαιδευτικό προσωπικό για το ακαδημαϊκό έργο και την έρευνα που πραγματοποιείται στο Perrotis College και δήλωσε ενθουσιασμένη. Την Τρίτη 27 Μαρτίου, απεύθυνε σύντομη ομιλία στους μαθητές του Γενικού και του Επαγγελματικού Λυκείου καθώς και στους σπουδαστές του Perrotis College. Αρχικά, μίλησε στους μαθητές (στο Godley Hall) όπου παρουσίασε την  προσωπική επαγγελματική πορεία της και τους συνέστησε να ακολουθούν το όνειρό τους. Λίγο αργότερα, απευθύνθηκε (στο αμφιθέατρο του APEC) στους σπουδαστές του Perrotis College, τους οποίους μεταλαμπάδευσε τη συσσωρευμένη εμπειρία της στα ζητήματα της επικοινωνίας, παρέχοντας μικρές και χρήσιμες συμβουλές για μία πετυχημένη καριέρα και σωστό τρόπο αναζήτησης εργασίας.

Να σημειωθεί ότι η ελληνικής καταγωγής Joannie Danielides είναι πρόεδρος και ιδρύτρια του πολυβραβευμένου γραφείου επικοινωνίας των ΗΠΑ "Danielides Communications, Inc.". Είναι έφορος της Σχολής την τελευταία δεκαετία και έχει ασχοληθεί ενεργά με την συγκέντρωση δωρεών για το πρόγραμμα Υποτροφιών ώστε μαθητές να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ. "Είμαι πολύ περήφανη για αυτό. Προσκαλώ τα συγκεκριμένα παιδιά στο σπίτι μου την Ημέρα των Ευχαριστιών και ενημερώνομαι για την πρόοδό τους" είπε.

Επίσκεψη της Εφόρου Joannie Danielides