Εκσυγχρονίζεται ο εξοπλισμός του εκπαιδευτικού πτηνοσφαγείου
24. 04. 2021

Με σύγχρονα μηχανήματα εξοπλίστηκε το εκπαιδευτικό πτηνοσφαγείο της Σχολής. Πριν από λίγες μέρες τέθηκαν σε προγραμματισμένη πιλοτική λειτουργία τα δύο νέα μηχανήματα (βραστήρας κι αποπτιλωτήρας σε σειρά) παρουσία ειδικού Γάλλου τεχνικού.

Η εφαρμογή πραγματοποιήθηκε από το πιστοποιημένο προσωπικό του πτηνοτροφείου, που επιλαμβάνεται της εκάστοτε σφαγής, το προσωπικό της ομάδας συντήρησης της ΑΓΣ που θα επιληφθούν της συντήρησης των μηχανημάτων και εξωτερικούς συνεργάτες. Παράλληλα πραγματοποιήθηκε η απαραίτητη εκπαίδευση στη λειτουργία και συντήρηση των μηχανημάτων και στη νέα αλυσίδας σφαγής. Μετά το πέρας εργασιών έγινε briefing στη διαχείριση των κρισίμων σημείων.

Εκσυγχρονίζεται ο εξοπλισμός του εκπαιδευτικού πτηνοσφαγείου