Διαδικτυακή βράβευση του ΓΕΛ στο διαγωνισμό Φτιάξε τον δικό σου σεισμογράφο.
23. 11. 2020

Στο πλαίσιο του συνεδρίου Open Classroom Conference, το οποίο πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, τελέστηκε και η βράβευση του διαγωνισμού "Φτιάξε τον δικό σου σεισμογράφο", όπου διακρίθηκε το club ρομποτικής του Γενικού Λυκείου της ΑΓΣ.

Στόχοι του διαγωνισμού, είναι, αφενός, η αύξηση του ενδιαφέροντος των μαθητών και μαθητριών για την επιστήμη και για το πώς επηρεάζει την καθημερινή τους ζωή και, αφετέρου, η αύξηση του ενδιαφέροντος των εκπαιδευτικών σχετικά με την εισαγωγή της καινοτομίας στην καθημερινή διδασκαλία. Στο πλαίσιο του διαγωνισμού κλήθηκαν ομάδες μαθητών και μαθητριών σε συνεργασία με τους/τις εκπαιδευτικούς τους να κατασκευάσουν έναν αυτοσχέδιο σεισμογράφο και να περιγράψουν την όλη διαδικασία κατασκευής σε μία «Έκθεση» συνοδευόμενη από φωτογραφικό ή άλλο οπτικοακουστικό υλικό.

Τη Σχολή εκπροσώπησε ο μαθητής της Γ’ τάξης Κώστας Ανδριώτης, ο οποίος ήταν και ο αρχηγός της ομάδας που συμμετείχε στον διαγωνισμό. Στην εκδήλωση συμμετείχε και ο σεισμολόγος κ. Χουλιάρας, ο οποίος προσκάλεσε την ομάδα της ΑΓΣ να επισκεφθεί το Αστεροσκοπείο Αθηνών (όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν) για να ξεναγηθεί και να δει στην πραγματικότητα πως καταμετρώνται οι σεισμοί.

Δείτε τον μαθητή να παρουσιάσει το πρότζεκτ του club ρομποτικής στο 01:25:55

Διαδικτυακή βράβευση του ΓΕΛ στο διαγωνισμό Φτιάξε τον δικό σου σεισμογράφο.