Εντυπωσίασε η Cochlea των μαθητών της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής
27. 04. 2018

Καινοτόμες «εικονικές» επιχειρήσεις παρουσίασαν μαθητές από περίπου 40 γυμνάσια και λύκεια της βόρειας Ελλάδας στο πλαίσιο εμπορικής έκθεσης που διοργανώθηκε από το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων.

Τις εντυπώσεις «έκλεψε» η εταιρία "Cochlea", στόχος της οποίας είναι η προώθηση λευκού χαβιαριού από σαλιγκάρι. Στη «σύστασή» της προχώρησαν οι μαθητές των λυκείων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Μάλιστα, στο σταντ που είχαν στήσει στο Mediterranean Cosmos, όπου φιλοξενήθηκε ο διαγωνισμός, υπήρχαν τόσο σαλιγκάρια όσο και σπάνιο και πανάκριβο χαβιάρι. Όπως είναι γνωστό, τον τελευταίο χρόνο στο εκπαιδευτικό αγρόκτημα της Σχολής ομάδα μαθητών και σπουδαστών, υπό την καθοδήγηση του καθηγητή του ΕΠΑΛ Πέτρου Ευαγγέλου, πρωτοπόρησε στον τομέα της διατροφής, παράγοντας λευκό χαβιάρι σαλιγκαριού. Το ξεχωριστό προϊόν, αν και έχει υψηλό κόστος, είναι βέβαιο ότι προσφέρει μία μοναδική αίσθηση στον ουρανίσκο κάθε ατόμου που τολμά να το γευτεί. Εμπνευσμένοι από τη συγκεκριμένη ομάδα, οι 20 μαθητές που συμμετέχουν στον εξωσχολικό όμιλο επιχειρηματικότητας της Σχολής αποφάσισαν να δημιουργήσουν την εικονική επιχείρηση “Cochlea”.

Όπως αναφέρει η υπεύθυνη και συντονίστρια του Club Επιχειρηματικότητας της Σχολής κα Γιώτα Χατζοπούλου, στόχος της επιχείρησης "Cochlea" είναι η ενίσχυση της ελληνικής νεανικής επιχειρηματικότητας, η καινοτομία και η πρωτοτυπία στον τομέα της παραγωγής. «Χρέος της είναι να προσφέρει στους καταναλωτές άρτια προϊόντα. Επιπλέον, ως ύψιστη προτεραιότητα τίθεται η ποιότητα και η αξιοπιστία, ενώ η τιμή καθιστά τα προϊόντα που διαθέτει η επιχείρηση όσο πιο προσιτά γίνεται σε κάθε αγοραστή», είπε. Η επιχείρηση αποτελείται από πέντε τμήματα, με το καθένα να παίζει σημαντικό ρόλο στη σωστή λειτουργία της. Το τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού ασχολείται με την οργάνωση και την διευθέτηση διάφορων θεμάτων που σχετίζονται με τους ανθρώπινους πόρους, το τμήμα Δημοσίων Σχέσεων έχει την ευθύνη της εικόνας που προβάλλει η επιχείρηση στο αγοραστικό κοινό και τον επιχειρηματικό κόσμο. Οι αρμοδιότητες του τμήματος Μάρκετινγκ σχετίζονται με την εμφάνιση και την προώθηση των προϊόντων που διατίθενται στην αγορά, ενώ το τμήμα Οικονομικών ασχολείται με την οικονομική διαχείριση. Τέλος, το τμήμα Παραγωγής, το οποίο αποτελεί η ομάδα που παρήγαγε το λευκό χαβιάρι σαλιγκαριού, αναλαμβάνει να συντονίζει και να υλοποιεί τα προγράμματα παραγωγής. Κάθε τμήμα έχει το δικό του διευθυντή. Την ευθύνη του συντονισμού και της επίβλεψης των τμημάτων φέρει η πρόεδρος της επιχείρησης, Αθανασία Κυτούδη. Φυσικά, την καθοδήγηση και την κατανομή αρμοδιοτήτων για όλα τα τμήματα έχει αναλάβει η κα Χατζοπούλου.

Όλες οι Μαθητικές «Εικονικές Επιχειρήσεις» θα αξιολογηθούν συνολικά, από την εμφάνισή τους στις δύο Εμπορικές Εκθέσεις σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα, και κυρίως από τα επιχειρηματικά σχέδια που έχουν καταθέσει. Θα αναδειχθούν οι δέκα καλύτερες της Ελλάδας και η ομάδα που θα κερδίσει το πρώτο βραβείο στον Πανελλαδικό Τελικό Διαγωνισμό «Καλύτερη Μαθητική Εικονική Επιχείρηση 2018», θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον Πανευρωπαϊκό Τελικό του Junior Achievement Europe που θα γίνει 16-19 Ιουλίου στο Βελιγράδι.

Εντυπωσίασε η Cochlea των μαθητών της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής