Στις αίθουσες διδασκαλίας επέστρεψαν οι μαθητές Δημοτικού, Νηπιαγωγείου και Παιδικού Σταθμού
15. 01. 2021

Μετά από σχεδόν δύο μήνες αναγκαστικής «απουσίας», οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου, του Νηπιαγωγείου και του Παιδικού Σταθμού της ΑΓΣ επέστρεψαν τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021, στο φυσικό περιβάλλον τους, δηλαδή τις αίθουσες διδασκαλίας.

Το Δημοτικό Σχολείο υποδέχτηκε τους μαθητές του με τους εκπαιδευτικούς και το υπόλοιπο προσωπικό σε πλήρη ετοιμότητα, τηρώντας όλα τα πρωτόκολλα και τους κανόνες προστασίας, αλλά και παράλληλα με πολύ ενθουσιασμό, θετική διάθεση και ζεστασιά. Μετά από μια εβδομάδα σχολικών μαθημάτων φαίνεται ότι οι μαθητές προσαρμόζονται ήδη πολύ ομαλά στο σχολικό περιβάλλον. Παράλληλα, και τα βιωματικά προγράμματα του σχολείου εξακολουθούν να υλοποιούνται κανονικά, δίνοντας στα παιδιά την ευκαιρία να κάνουν πράξη τα όσα μαθαίνουν καθημερινά, παρά τις όποιες δυσκολίες μπορεί να προκύπτουν, λόγω των νέων συνθηκών που βιώνουμε, γεμίζοντάς τα με νέες εμπειρίες, αλλά και περισσότερη όρεξη για μάθηση και αγάπη για το σχολείο.

H επαναλειτουργία του Νηπιαγωγείου άρχισε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις.  Λίγο πριν την έναρξη, όλο το προσωπικό του σχολείου (εκπαιδευτικό, διοικητικό, εργατοτεχνικό) υποβλήθηκε σε τεστ ανίχνευσης COVID-19. Οι γονείς έλαβαν ενημερωτικά μηνύματα με τους κανονισμούς, τα πρωτόκολλα, τις συνθήκες και τους περιορισμούς λειτουργίας, κυρίως κατά την παράδοση και παραλαβή των μαθητών. Τα παιδιά γύρισαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό, όπως και οι εκπαιδευτικοί.  Η ανάγκη για επικοινωνία και παιχνίδι ήταν μεγάλη και οι απουσίες σε κάθε τάξη ελάχιστες. Έτσι, δημιουργικές δραστηριότητες, ελεύθερο παιχνίδι και εξορμήσεις, αποτέλεσαν το περιεχόμενο των νέων θεματικών ενοτήτων, για να θυμηθούν οι μαθητές τα αγαπημένα μέρη της Σχολής.

Και ο Παιδικός Σταθμός υποδέχθηκε με χαρά τους μικρούς του μαθητές. Με χαμόγελα, συγκίνηση, μεγάλη αγωνία.. και αισιοδοξία επέστρεψαν όλοι στα τάξεις. Οι μικροί μαθητές εξέπληξαν θετικά τους εκπαιδευτικούς επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά την ανάγκη των παιδιών να βρεθούν στο περιβάλλον το οποίο ανήκουν, το σχολείο τους, μιας και δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου στην επαναπροσαρμογή τους. Τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας που ορίζουν οι αρμόδιοι φορείς, οι μαθητές απολαμβάνουν πάλι τις εξωτερικές αλλά και τις εσωτερικές δραστηριότητες.