Έναρξη βιωματικών σεμιναρίων ενηλίκων
19. 10. 2018

Τη δεύτερη βδομάδα του Οκτωβρίου ξεκίνησαν τα προγράμματα βιωματικής μάθησης ενηλίκων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Τα προγράμματα προσφέρονται σε δύο κύκλους μαθημάτων. Ο χειμερινός κύκλος μαθημάτων διαρκεί μέχρι τέλος Ιανουαρίου, ενώ ο εαρινός κύκλος διαρκεί από τον Φεβρουάριο μέχρι τέλη Μαΐου στον οποίο  εντάσσονται και νέες θεματικές, όπως τα Γεωργικά Μηχανήματα, Δενδροκομία και οι Εφαρμογές νέων τεχνολογιών στην πρωτογενή παραγωγή. Τα σεμινάρια υλοποιούνται μία φορά την εβδομάδα, κυρίως καθημερινές ημέρες και απογευματινές ώρες, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Τα βιωματικά σεμινάρια ενηλίκων χειμερινού κύκλου για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19 είναι τα εξής:

Θεματική ενότητα Τεχνολογίας και Βιοασφάλειας Τροφίμων

Ερασιτεχνική τυροκομία

Επαγγελματική τυροκομία

Φτιάχνω το δικό μου κρασί

Μεσογειακό κελάρι

Επεξεργασία – τυποποίηση ελιάς & ελαιολάδου

Θεματική ενότητα Γεωργικής Παραγωγής και Τεχνολογίας

Μελισσοκομία

Φτιάχνω μόνος μου φυσικά καλλυντικά Ι

Φτιάχνω μόνος μου φυσικά καλλυντικά ΙΙ

Ορθολογική χρήση γεωργικών φαρμάκων

Θεματική ενότητα Κτηνοτροφικής Παραγωγής και Τεχνολογίας

Τεχνητή σπερματέγχυση

Θεματική ενότητα Αγροτικής Οικονομίας και Διοίκησης

Αγροτικός τουρισμός & Τουρισμός υπαίθρου

Θεματική ενότητα Πολιτισμού-Τέχνης και Διατροφής

Κεραμική αρχαρίων & προχωρημένων

Όλα τα σεμινάρια πραγματοποιούνται στις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, του Perrotis College και στο εκπαιδευτικό αγρόκτημα. Η διδακτέα ύλη αποτελείται από  θεωρία και πρακτική άσκηση σε επίπεδο επιχειρηματικής δράσης.

Έναρξη βιωματικών σεμιναρίων ενηλίκων