Στην Αυστρία σπουδαστές του Ι.ΙΕΚ στο πλαίσιο του Erasmus+ wine project
11. 10. 2023

Την πόλη Klosterneuburg της Αυστρίας επισκέφτηκαν από 2 έως 6 Οκτωβρίου, τέσσερις σπουδαστές και δύο καθηγητές του Ι.ΙΕΚ της ΑΓΣ, στο πλαίσιο του Erasmus+ wine project. Οι σπουδαστές της ειδικότητας της αμπελουργίας - οινολογίας: Παγώνα Γκοτσίδη, Ανδρέας Δράκος, Μαρίνα-Νίκη Μπουμπουνάκη και Ιωάννης Κασσάνος επισκέφτηκαν οινοποιεία της περιοχής, συμμετείχαν σε οινογευσιγνωσίες και έκαναν παρουσίαση σχετικά με τις τέσσερις ποικιλίες του αμπελιού της ΑΓΣ. Από την πλευρά τους, οι καθηγητές Ειρήνη – Ευρύκλεια Ζαφεροπούλου και Γιώργος Στρουθόπουλος έκαναν παρουσίαση σχετικά με την επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση της ΑΓΣ.

Να σημειωθεί ότι στο συγκεκριμένο πρόγραμμα συμμετέχουν: Ισπανία, Ιταλία, Αυστρία, Σλοβακία, Ρουμανία και Ελλάδα.