Δενδροφύτευση στη μνήμη του Παναγιώτη Κοντού (ΑΓΣ Τάξη του 1951)
05. 09. 2021

Μια ελιά στη μνήμη του πατέρα τους, Παναγιώτη Κοντού, φύτευσαν τα παιδιά του, Γιώργος και Μαρία. Η σεμνή και συγκινητική εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 15 Ιουλίου και το δέντρο φυτεύθηκε στον ελαιώνα «Τσάτσος», απέναντι από το εργαστήριο Κεραμικής.

Παρόντες ήταν ο νέος πρόεδρος της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, Dr.Jeff Lansdale, η υπεύθυνη των Δημοσίων Σχέσεων της Σχολής, Λίλα Ζήζουλα και η υπεύθυνη του τμήματος Ανάπτυξης Πόρων στις Η.Π.Α., Μαρία Πετράκη, ενώ ουσιαστική ήταν η συμβολή του τμήματος Περιβάλλοντος και του στελέχους του Λάμπρου Τσιόππου.

Ο Παναγιώτης Κοντός ήταν απόφοιτος της Σχολής. Από τη στιγμή που πέρασε την πύλη της, το μακρινό 1948 έως και την τελευταία μέρα της ζωής του -τον Απρίλιο του 2020- δεν σταμάτησε να ευγνωμονεί το ίδρυμα για όλα όσα του προσέφερε. «Η ζωή της οικογένειάς μου θα ήταν εντελώς διαφορετική, αν δεν υπήρχε η Σχολή», είχε δηλώσει ο Γιώργος Κοντός.

Στη μνήμη του, η οικογένεια Κοντού χρηματοδοτεί και το ιστορικό Πρόγραμμα Υποτροφιών της Σχολής.

Δενδροφύτευση στη μνήμη του Παναγιώτη Κοντού (ΑΓΣ Τάξη του 1951)