Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών Λυκείου της Utah στην ΑΓΣ
20. 01. 2020

Ως ένα μοναδικό σχολείο, τόσο για τις Η.Π.Α. όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο, χαρακτήρισαν την ΑΓΣ έντεκα μαθητές λυκείου της Utah, οι οποίοι επισκέφτηκαν για τρεις μέρες το campus.

Συνοδευόμενοι από δύο καθηγητές τους, οι μαθητές από το Salt Lake City έφτασαν στις εγκαταστάσεις της Σχολής την Τρίτη 14 Ιανουαρίου και αναχώρησαν την Παρασκευή 17 Ιανουαρίου. Κατά τη διάρκεια της τριήμερης παραμονής τους και με τη συνδρομή των στελεχών του προγράμματος "Καλοκαίρι στο Αγρόκτημα" είχαν τη δυνατότητα να μάθουν για την ιστορία της ΑΓΣ, να συμμετέχουν σε διάφορες δράσεις και εργαστήρια σε συνεργασία με τους μαθητές της ΑΓΣ, να φυτέψουν συμβολικά μία ελιά, αλλά και να επισκεφτούν τη Θεσσαλονίκη. «Είναι ένα μοναδικό ίδρυμα. Στις Η.Π.Α. υπάρχουν παρόμοια εκπαιδευτικά ιδρύματα, αλλά δεν έχουν το εύρος, το βάθος και την έρευνα που προάγει η ΑΓΣ. Πρόκειται κυρίως για Κολέγια, ενώ στην ΑΓΣ παρέχονται όλες οι εκπαιδευτικές βαθμίδες και αυτό από μόνο του είναι εντυπωσιακό. Επίσης, μόνο στην ΑΓΣ είδαμε εκπαιδευτικό και παραγωγικό αγρόκτημα, το οποίο παράγει εξαιρετικά προϊόντα που διατίθενται στην αγορά. Στις Η.Π.Α. δεν το συναντάς πουθενά αυτό. Τέλος, το campus δεν είναι απλά τεράστιο και μαγευτικό, αλλά αποτελεί ένα ζωντανό εργαστήριο για τους μαθητές, οι οποίοι το ‘εκμεταλλεύονται’ καθημερινά», είπαν εντυπωσιασμένοι οι Αμερικανοί μαθητές πριν αναχωρήσουν από την ΑΓΣ.

Η επαφή με τη Σχολή έγινε μέσω ενός αποφοίτου της, ο οποίος διατηρεί φιλική σχέση με έναν από τους συνοδούς καθηγητές. «Οι εγκαταστάσεις είναι συγκλονιστικές όπως και η θέα. Ο καιρός υπέροχος και το προσωπικό της ΑΓΣ εξαιρετικά φιλόξενο. Είναι η έκτη χρονιά που κάνουμε τέτοιου είδους εκπαιδευτικό – βιωματικό ταξίδι εκτός Η.Π.Α. αλλά η πρώτη φορά που βιώσαμε τέτοιου είδους φιλοξενία», είπαν από την πλευρά τους οι συνοδοί καθηγητές.

Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών Λυκείου της Utah στην ΑΓΣ