Προκλήσεις στο ευρωπαϊκό λιανεμπόριο / Είσοδος νέων εταιρειών - κολοσσών στην αγορά
27. 04. 2018

Ο Σύνδεσμος Εξαγωγέων Βορείου Ελλάδος, η Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης και το Σωματείο ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ διοργάνωσαν την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018 (Αίθουσα Seth Frank, του Perrotis College), ημερίδα εξαγωγών με θέμα: «Προκλήσεις στο ευρωπαϊκό λιανεμπόριο - Είσοδος νέων εταιρειών – κολοσσών στην αγορά».

Χαιρετισμό στην εκδήλωση, η οποία τελούσε υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και του Προξενείου της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας στη Θεσσαλονίκη, απηύθυνε ο διευθυντής του Γραφείου Διαχείρισης Στρατηγικών Projects Δρ. Φίλιππος Παπαδόπουλος.

Η πρώτη ενότητα επικεντρώθηκε στις ευκαιρίες και τους κινδύνους στο περιβάλλον ραγδαίων εξελίξεων, στο ευρωπαϊκό λιανεμπόριο τροφίμων και ποτών, η δεύτερη στο πώς η Amazon ανακατεύει την τράπουλα στο συγκεκριμένο κλάδο, ενώ στην τρίτη –και τελευταία- ενότητα έγιναν συνεντεύξεις ελλήνων επιχειρηματιών οι οποίοι δραστηριοποιούνται στο ευρωπαϊκό λιανεμπόριο τροφίμων και ποτών.