Επιστροφή στην κανονικότητα: η πρώτη εκδρομή του Γυμνασίου Χασιώτη
09. 10. 2021

Για πρώτη φορά μετά την εκδήλωση της πανδημίας, οι μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη πήγαν εκδρομή εκτός πόλης.

Συγκεκριμένα, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μια υπέροχη πεζοπορική εκδρομή στο πιο όμορφο δάσος της Θεσσαλονίκης που έχει ντυθεί στα χρώματα του φθινοπώρου. Σε υψόμετρο 1.000 μέτρων και ξεκινώντας από το πάρκο κεραιών με προορισμό το καταφύγιο Σ.Ε.Ο. Χορτιάτη, η εκδρομή περιελάμβανε πολλές ενδιαφέρουσες δραστηριότητες. Μετά από δίωρη ξεκούραση, η μέρα έκλεισε με πεζή μετάβαση στο χωριό του Χορτιάτη ακολουθώντας το ιστορικό μονοπάτι των παγοποιών, την πιο γνωστή πεζοπορική διαδρομή της περιοχής. Οι μαθητές των τριών τάξεων του Γυμνασίου βρέθηκαν για πρώτη φορά μαζί σε εκδρομή εκτός πόλης και ήταν μια φανταστική εμπειρία για όλους, δίπλα στη φύση.