Στο 13ο Συνέδριο Πληροφορικής, μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη
24. 04. 2021

Εντυπωσιακή ήταν η συμμετοχή των μαθητών του Γυμνασίου Χασιώτη στο 13ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής καθώς δημιούργησαν και παρουσίασαν εργασίες υψηλού επιπέδου. Συγκεκριμένα, επέλεξαν θέματα του ενδιαφέροντός τους, συνέλεξαν πληροφορίες, σχεδίασαν και κατασκεύασαν τις δημιουργίες τους, έγραψαν τις εισηγήσεις των εργασιών τους και τέλος παρουσίασαν τη δουλειά τους διαδικτυακά, ενώπιον τριμελούς επιτροπής.

Στο συνέδριο συμμετείχαν οι:

• Χρήστος Πάρταλης και Ιάσονας Πουλιτσίδης, με ένα Bluetooth ηχείο που εκτύπωσαν τρισδιάστατα
  • Γιάννης Ανδρεαδάκης και Θωμάς Γρόλλιος με μία εφαρμογή - ηλεκτρονικό παιχνίδι μπάσκετ
  • Μάνος Κουτεράνης, με ένα website - οδηγό δημιουργίας μουσικής
  • Αλέξανδρος Μεντεσίδης, με μία 3D ταινία κινούμενης εικόνας - "A Small Journey Through Time και
  • Σάκης Μακρόπουλος, με έναν μετεωρολογικός σταθμός με χρήση Arduino

Όλοι οι μαθητές, οι οποίοι συμμετείχαν στη μεγάλη διοργάνωση, έχουν εξαιρετικές δεξιότητες σχεδιασμού, δημιουργίας, προγραμματισμού, επίλυσης προβλημάτων, κατασκευής και χρήσης εφαρμογών και συσκευών πληροφορικής. Μέσα από τη δουλειά τους απέκτησαν εξειδικευμένες γνώσεις και γνώρισαν τη σύνθετη διαδικασία συμμετοχής σε ένα επιστημονικό συνέδριο.

Στο 13ο Συνέδριο Πληροφορικής, μαθητές του Γυμνασίου Χασιώτη