Την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου γιόρτασαν οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου
09. 04. 2021

Με ποικίλες εκδηλώσεις, οι οποίες διοργανώθηκαν από τους δασκάλους σε συνεργασία με τα στελέχη της βιβλιοθήκης «Δημήτρης και Αλίκη Περρωτή», οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, γιόρτασαν την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου.

Αρχικά, τρεις καλεσμένες και αξιολάτρευτες… γάτες: ο Σπάγκος, η Τέλα και η Λιλού, μύησαν τους μαθητές στα μυστικά της βιβλιοδεσίας και της δημιουργίας βιβλίου! Οι μεγάλες τάξεις υποδέχτηκαν τον συγγραφέα Στέφανο Παπαδόπουλο, με τον οποίο συζήτησαν για την πορεία του στον χώρο της παιδικής λογοτεχνίας και τις πηγές έμπνευσής του, θέτοντας πληθώρα ερωτημάτων.  Στο τέλος της ημέρας υποδέχθηκαν την κ. Φωτεινή Τράκα και την κ. Σίσσυ Μπάμπα από τη Βιβλιοθήκη «Δημήτρης και Αλίκη Περρωτή» και απόλαυσαν την ανάγνωση της «Ιστορίας του Ηλία που αγαπούσε τα βιβλία» από το βιβλίο «Το Γκρούφαλο και άλλες ιστορίες»  (Τζούλια Ντόναλντσον-Άλεξ Σέφερ, εκδόσεις Πατάκη).

Η υπόλοιπη ημέρα πλαισιώθηκε με μια σειρά διασκεδαστικών δράσεων σχετικών με τα βιβλία, κατά τη διάρκεια των οποίων τα παιδιά ανέλαβαν ρόλους συγγραφέα, εικονογράφου, βιβλιοκριτικού και απόλαυσαν ιστορίες που τους ενέπνευσαν!