Ετήσια συνάντηση στελεχών της ΑΓΣ και του Perrotis College με εκπροσώπους των ΜΜΕ
27. 02. 2020

Το απόγευμα της Τετάρτης 26 Φεβρουαρίου και για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, η Αμερικανική Γεωργική Σχολή και το Perrotis College είχαν τη χαρά και την τιμή να υποδεχθούν δημοσιογράφους και στελέχη Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης μετά από σχετική πρόσκληση του Τμήματος Επικοινωνίας.

Η εκδήλωση άρχισε στις 19:00 στο Lobby της σπουδαστικής εστίας «Αλίκη Περρωτή». Τα στελέχη του Perrotis College Δρ. Κική Ζηνοβιάδου και Δρ. Χρήστος Βασιλικιώτης παρουσίασαν τα νέα εκπαιδευτικά προγράμματα του Κολεγίου καθώς και τις ποικιλόμορφες δράσεις του. Ο dean της Σχολής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και επικεφαλής του εκπαιδευτικού αγροκτήματος Δρ. Βαγγέλης Βέργος παρουσίασε τις πρωτοβουλίες και τις δράσεις που έχει αναπτύξει, ενώ ο επικεφαλής του Γραφείου Διαχείρισης Στρατηγικών Έργων της ΑΓΣ, Δρ. Φίλιππος Παπαδόπουλος μίλησε για τις συνέργειες που αναπτύσσει η ΑΓΣ με σημαντικούς φορείς. Αμέσως μετά οι μαθητές του ομίλου επιχειρηματικότητας μίλησαν στους προσκεκλημένους για την εφαρμογή Oclean με την οποία συμμετείχαν σε μαθητικό διαγωνισμό επιχειρηματικότητας και ακολούθως τα στελέχη του τμήματος Student Services και υπεύθυνες για το πρόγραμμα Study Abroad Ελένη Γιαρένη και Ελένη Καντυλτζόγλου παρουσίασαν τέσσερις Αμερικανούς φοιτητές που κάνουν τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου τους στο Perrotis College μέσω του συγκεκριμένου προγράμματος. Ακολούθησε δείπνο στο εστιατόριο, όπου απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό ο πρόεδρος της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του Perrotis College, Δρ.Πάνος Κανέλλης.

Ήταν ένα χαλαρό και όμορφο κάλεσμα που έδωσε τη δυνατότητα σε πολλούς δημοσιογράφους να ενημερωθούν γύρω από το πολυδιάστατο έργο της Σχολής και να αποκτήσουν εικόνες και προσωπική άποψη για τη σημαντική δουλειά που γίνεται στο campus. Το ραντεβού ανανεώθηκε για το 2021.