Ομιλία προέδρου Ο.Τ.Θ. και αντιπεριφερειάρχη Θεσσαλονίκης κας Βούλας Πατουλίδου, στο Πρόγραμμα Εναλλακτικού Τουρισμού
21. 01. 2020

Την πορεία και τις δράσεις του Οργανισμού Τουρισμού Θεσσαλονίκης παρουσίασε η πρόεδρός του και αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης κα Βούλα Πατουλίδου, στους εκπαιδευόμενους του προγράμματος κατάρτισης στον Εναλλακτικό Τουρισμό.

Έκανε ιδιαίτερη αναφορά στον θεματικό τουρισμό και τις προοπτικές ανάπτυξής του στη Θεσσαλονίκη και ακολούθησε ζωηρή συζήτηση κατά τη διάρκεια της οποίας οι εκπαιδευόμενοι άντλησαν ουσιαστικές πληροφορίες και αντάλλαξαν απόψεις αναφορικά με το νέο τουριστικό προϊόν θεματικού τουρισμού που σχεδιάζεται για την πόλη.

Για τον ίδιο λόγο προηγήθηκαν συναντήσεις και με άλλους φορείς του τουρισμού όπως τον διευθυντή του ΤourLab Δρα Ευάγγελο Χρήστου και τον ιδρυτή της νεοσύστατης εταιρίας «Wise Ram» που εστιάζει στη προώθηση τουριστικών προορισμών κ. Σπύρο Πέγκα, ενώ θα ακολουθήσουν συναντήσεις και με άλλους φορείς που κατέχουν εξέχουσα θέση στον εναλλακτικό τουρισμό.

Το πρόγραμμα Εναλλακτικού Τουρισμού σχεδιάστηκε και υλοποιείται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά από την Αμερικανική Γεωργική Σχολή στο πλαίσιο του Προγράμματος «Νέα Γεωργία για τη Νέα Γενιά»,  το οποίο είναι πρωτοβουλία για τη δημιουργία ευκαιριών απασχόλησης και επιχειρηματικότητας για τους νέους και υλοποιείται μέσω αποκλειστικής δωρεάς του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος.