ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Έγκριση Έργου ΜΕΤΡΟ 16 «Stevia-Pro»
12. 12. 2022
Στο πλαίσιο της Δράσης 2 των Υπομέτρων 16.1 – 16.2 «Ίδρυση και λειτουργία Επιχειρησιακών Ομάδων της Ευρωπαϊκής Σύμπραξης Καινοτομίας για την παραγωγικότητα και τη βιωσιμότητα της γεωργίας» εθνικής και διακρατικής εμβέλειας και 16.1 - 16.5 «Συνεργασία για περιβαλλοντικά έργα περιβαλλοντικές πρακτικές και δράσεις για την κλιματική αλλαγή» περιφερειακής και εθνικής εμβέλειας του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2014 – 2020» εγκρίθηκε το έργο Stevia-PRO με κωδικό έργου Μ16ΣΥΝ2-00323. Το έργο έχει διάρκεια 24 μήνες και η έναρξη έργου έγινε 29/11/2022.

Στόχος του παρόντος επενδυτικού σχεδίου είναι να εντοπίσει κατάλληλα φυτά στέβιας με επιθυμητά χαρακτηριστικά προκειμένου να προβεί σε αγενή πολλαπλασιασμό τους δημιουργώντας μητρικές φυτείες και να ενσωματώσει τεχνικές ευφυούς γεωργίας στην καθημερινή πρακτική των παραγωγών στέβιας. Σε αυτή τη βάση η υιοθέτηση υψηλής τεχνολογίας θα συμβάλει καθοριστικά στην εξάλειψη προβλημάτων κατά την παραγωγή στέβιας με την εγκατάσταση μετεωρολογικών σταθμών και αισθητήρων για την διαρκή παρακολούθηση των καιρικών παραμέτρων, με τις μετρήσεις pH του εδάφους και της ηλεκτραγωγιμότητας και την αποτύπωση σε χάρτη με την χρήση του GIS, με την ανάπτυξη πρωτοκόλλου για τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της στέβιας, την ενσωμάτωση των μοντέλων πρόβλεψης εχθρών και ασθενειών για την έγκαιρη ειδοποίηση των καλλιεργητών, την αξιολόγηση των αποδόσεων στις περιοχές και την δημιουργία χαρτών και με την εκπαίδευση του προσωπικού για τον χειρισμό του ειδικού εξοπλισμού και την ορθή εφαρμογή της μεθοδολογίας.

Μέλη Ε.Ο:
  • Χρήστος Λ. Σταμάτης & Σια ΕΕ