ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
EVA - Ευρωπαϊκό Δίκτυο Αξιολόγησης για το μαρούλι
19. 10. 2020

Η Αμερικανική Γεωργική Σχολή εντάχθηκε στο Ευρωπαϊκό Δίκτυο Αξιολόγησης για το μαρούλι (EVA- European evaluation network for lettuce). Τρία τμήματα της Σχολής, το Γραφείο Διαχείρισης Στρατηγικών Εργων, το Perrotis Collegeκαι το Τμήμα Φυτικής Παραγωγής του Εκπαιδευτικού Αγροκτήματος συνεργάζονται για την υλοποίηση και ολοκλήρωση αυτού του έργου. Στο σχήμα EVA συμμετέχουν μεγάλα ονόματα του ευρωπαϊκού γίγνεσθαι, σποροπαραγωγικές εταιρίες όπως π.χ. η ISI Cementi (Ιταλία), Gautier Semences (Γαλλία), Sativa Rheinau AG (Ελβετία), Zollinger seeds (Ελβετία), Vilmorin (Γαλλία), τράπεζες σπόρων και κέντρα γνώσης όπως η  Nordgen (Σουηδία) και ο Ευρωπαϊκός κατάλογος για φυτικούς γενετικούς πόρους EURISCO. Τον συντονισμό όλων των ενεργειών τον έχει η Γραμματεία ECPGR (European Cooperative Program for Plant Genetic Resources).

Στις εγκαταστάσεις της Σχολής δοκιμάζονται και αξιολογούνται 181 ποικιλίες μαρουλιού, οι οποίες δεν διατίθενται στην αγορά

Η συμβολή της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής θα είναι η αξιολόγηση διαφόρων χαρακτηριστικών των βιοτύπων που θα δοκιμαστούν. Η πληροφορία που θα συγκεντρωθεί θα αφορά τόσο σε βοτανικά χαρακτηριστικά (pure science) όσο και σε εμπορικά (real economy).

Περισσότερα: https://www.afs.edu.gr/newsd.php?id=3073&lg=1