ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Τουριστικές εμπειρίες για τους εκπαιδευόμενους του τμήματος Εναλλακτικού Τουρισμού των Ιωαννίνων
19. 12. 2018

Στo πλαίσιoτου προγράμματος του Εναλλακτικού Τουρισμού και του μαθήματος Δημιουργία Τουριστικών Εμπειριών που είναι μέρος του Προγράμματος «Νέα Γεωργία για τη Νέα Γενιά» οι εκπαιδευόμενοι είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τη δράση «Οι δρόμοι των Ασημουργών στην πόλη των Ιωαννίνων». Η Δράση περιελάμβανε περίπατο στην πόλη των Ιωαννίνων με ανακάλυψη της παράδοσης του κοσμήματος της πόλης, ξεναγήσεις στο μουσείο Αργυροτεχνίας και στο ΚΕΠΑΒΙ ( Κέντρο Παραδοσιακής Βιοτεχνίας Ιωαννίνων) καθώς και ενεργή συμμετοχή στη δημιουργία κοσμημάτων με την πολύτιμη βοήθεια έμπειρων τεχνιτών κοσμημάτων.

Σκοπός της δράσης ήταν οι εκπαιδευόμενοι να κατανοήσουν  τις αρχές που διέπουν και επηρεάζουν τις τουριστικές εμπειρίες  και να αναπτύξουν ιδέες για την βελτίωση της ποιότητας αυτών.

Eκπαιδεύτρια: καΡάνιαΡομπόρα