ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
19. 05. 2019

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 14 Μαίου συζήτηση στρογγυλής τραπέζης με θέμα «Προς ένα κοινό ευρωπαϊκό πλαίσιο προσόντων για τις επαγγελματικές δεξιότητες στον τομέα του οικοτουρισμού».

Συγκεκριμένα και σε σχέση με το project European Nature System ENS 2.0, που χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+, παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα του έργου και η μαθησιακή ηλεκτρονική πλατφόρμα που αναπτύχθηκε με βάση τα προφίλ α) του υπεύθυνου αγροτικών και αγροτουριστικών καταλυμάτων και β) του οδηγού για τουρισμό στη φύση.

Κατά τη διάρκεια του έργου πραγματοποιήθηκαν δύο κινητικότητες καταρτιζομένων στην Περούτζια και στα Σκόπια με αντίστοιχες εκπαιδεύσεις σε ενότητες που αναπτύχθηκαν σε σχέση με τα παραπάνω δύο προφίλ.

Στη συζήτηση συμμετείχαν εκπρόσωποι από τους φορείς διαχείρισης Βόλβης και Θερμαϊκού, επαγγελματίες οδηγοί της φύσης και ιδιοκτήτες αγροτουριστικών μονάδων και επιχειρήσεων με αντικείμενο τις δραστηριότητες στη φύση (π.χ. ξενώνας Λιμνιαίο, Ήταυρος περιηγήσεις), εκπαιδευτικοί από επαγγελματικές  σχολές τουρισμού και κέντρα Δια Βίου Μάθησης, η επίτιμος καθηγήτρια του Α.Π.Θ. και επιχειρηματίας κα Όλγα Ιακωβίδου και ωφελούμενοι του προγράμματος. Ο επιστημονικός υπεύθυνος του έργου για τη Ελλάδα, κος Τάσος Μαρινίδης,  παρουσίασε το έργο και την εκπαιδευτική πλατφόρμα, ενώ τη συζήτηση συντόνισε η κα Κατερίνα Ρουμελιώτη, υπεύθυνη του project και επικεφαλής του Europe Direct Κ. Μακεδονίας.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την  ιστοσελίδα του έργου http://ecvet-ens2.eu, από όπου μπορείτε να οδηγηθείτε και να δημιουργήσετε το λογαριασμό σας στη μαθησιακή πλατφόρμα.