ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Ζωοτεχνική έκθεση SPACE – The International Exhibition for Animal Production
25. 09. 2019

Στα πλαίσια του προγράμματος Νέα Γεωργία για μια Nεα Γενιά οι ωφελούμενοι της δράσης Αιγοπροβατοτροφία: Αναδεικνύοντας τα Ελληνικά κτηνοτροφικά προϊόντα, η οποία υλοποιείται από την Αμερικανική Γεωργική Σχολή είχαν τη δυνατότητα να  συμμετέχουν στη Ζωοτεχνική έκθεση SPACE – The International Exhibition for Animal Production που πραγματοποιήθηκε στην πόλη Rennes στη Γαλλία στις 10-13 Σεπτεμβρίου 2019.

Τους δυο ωφελούμενους του προγράμματος, Θανάση Πελέχρα (Αιγοπροβατοτρόφος – Δράμα)  και Μετίν Κάλφα (Βοοτρόφος – Ξάνθη) συνόδευαν στην έκθεση η υπεύθυνη του προγράμματος Βίκυ Κρυσταλλίδου και ο συνεργάτης του προγράμματος καθηγητής Αριστοτέλης Λυμπερόπουλος. Κατά τη διάρκεια της έκθεσης οι παραγωγοί είχαν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με νέες τεχνολογίες που εφαρμόζονται στο χώρο της κτηνοτροφίας, να παρακολουθήσουν διαγωνισμούς ζωών υψηλής γενετικής αξίας να συζητήσουν με στελέχη διεθνών εταιρειών αναπαραγωγής, διατροφής και υγείας. Τέλος ξεναγήθηκαν σε χώρους πρότυπων κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων ενώ εξοικειώθηκαν με τη χρήση εξοπλισμού και μηχανημάτων.

Ζωοτεχνική έκθεση SPACE – The International Exhibition for Animal Production