ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Ποδηλασία και "Εναλλακτικός Τουρισμός"
18. 04. 2018

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος για τον Εναλλακτικό Τουρισμό υλοποιήθηκε ημερήσια ομιλία, σχετικά με την αγορά του ποδηλατικού τουρισμού, από τον Τάσο Ευφραιμίδη. Ο κύριος Ευφραιμίδης είναι συνιδρυτής της ‘Outline Adventures’ που δραστηριοποιείται στον ποδηλατικό τουρισμό σε Ελλάδα και Ευρώπη, καθώς και εκπαιδευτής της MIAS UK (Mountain Bike Instructors Award Scheme) οδηγών/συνοδών ομάδων με mountain bike (www.playride.gr). Στην ομιλία του παρουσιάστηκαν η αγορά του ποδηλατικού τουρισμού ανά τον κόσμο, η σημασία της ανάπτυξης τουριστικών προορισμών με έμφαση στην δημιουργία ποδηλατικών μονοπατιών και οι δυνατότητες συνεισφοράς στη βιώσιμη ανάπτυξη της Ελλάδας στοχεύοντας στη συγκεκριμένη τουριστική ομάδα. Ακόμη, αναφέρθηκε στα εκπαιδευτικά προγράμματα πιστοποίησης οδηγών/ συνοδών ομάδων mountain bike με βάση το περιεχόμενό τους.

Ποδηλασία και