ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Oι ωφελούμενοι του προγράμματος «Υιοθετώντας μικρά οικογενειακά αγροκτήματα» εκπαιδεύονται σε ζητήματα υψηλής τεχνολογίας στις καλλιέργειες.
03. 06. 2020

Oι ωφελούμενοι του προγράμματος «Υιοθετώντας μικρά οικογενειακά αγροκτήματα» - που υλοποιείται από το Γραφείο Διαχείρισης Στρατηγικών Έργων (SPMO) της ΑΓΣ - εκπαιδεύονται σε ζητήματα υψηλής τεχνολογίας στις καλλιέργειες.

Η κάλυψη του δικτύου ευφυούς γεωργίας επεκτείνεται συμπεριλαμβάνοντας και την περιοχή των Βασιλικών Θεσσαλονίκης με πιλοτική εγκατάσταση αισθητήρων μέτρησης ατμοσφαιρικών και εδαφικών παραμέτρων. Οι αισθητήρες είναι μηχανισμοί αυτόματης μέτρησης φυσικών μεγεθών που δίνουν χρήσιμες πληροφορίες για τη φυσιολογική ανάπτυξη και τις ανάγκες της καλλιέργειας αλλά και την ανάπτυξη εχθρών και ασθενειών.

Τα δεδομένα συλλέγονται κεντρικά όπου και αποθηκεύονται σε cloudκαι ακολουθεί επεξεργασία τους ώστε να μετατραπούν οι πληροφορίες σε χρήσιμες συμβουλές και εργαλεία λήψης αποφάσεων από τους γεωργούς. Με την βοήθεια λοιπόν της υψηλής τεχνολογίας μπορούν να λαμβάνονται οι κατάλληλες αποφάσεις για την άρδευση, την φυτοπροστασία και τις υπόλοιπες φροντίδες της καλλιέργειας.

Το Γραφείο έχει ήδη δημιουργήσει κανάλι στο YouTube όπου ανεβάζει βίντεο με το εκπαιδευτικό υλικό για μάθηση εξ αποστάσεως: