ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Ανακοίνωση από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος του προγράμματος "Επανεκκίνηση & Ενίσχυση των Νέων" σε συνεργασία και με την Αμερικανική Γεωργική Σχολή
23. 05. 2018

Νέα μεγάλη δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος προς το Πανεπιστήμιο Rutgersστις ΗΠΑ, σε συνεργασία με την Αμερικανική Γεωργική Σχολή και το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, για την Ενίσχυση της Απασχόλησης και της Επιχειρηματικότητας των Νέων στον Αγροδιατροφικό κλάδο στην Ελλάδα.

Το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος(ΙΣΝ) ανακοινώνει δωρεά συνολικού ύψους σχεδόν 24,5 εκατομμυρίων ευρώ για την υποστήριξη μίας νέας, σημαντικής πρωτοβουλίας που στόχο έχει να αναζωογονήσει έναν από τους πιο κρίσιμους τομείς της Ελληνικής οικονομίας, τον αγροδιατροφικό, μέσα από την εκπαίδευση και υποστήριξη της νέας γενιάς αγροτών καθώς και την ενίσχυση νέων επιχειρηματιών που απασχολούνται στους κλάδους της γεωργίας και των τροφίμων.

Το τριετές πρόγραμμα χρηματοδότησης του ΙΣΝ υλοποιείται υπό την καθοδήγηση του RutgersUniversity­–NewBrunswick, σε συνεργασία με το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών(ΓΠΑ) και την Αμερικανική Γεωργική Σχολή(ΑΓΣ) στη Θεσσαλονίκη. Η επιστημονική ομάδα από το Πανεπιστήμιο Rutgers, το ΓΠΑ και την ΑΓΣ έχει ως στόχο να συμβάλει στη δημιουργία θέσεων εργασίας στον αγροτικό τομέα, το δεύτερο μεγαλύτερο τομέα απασχόλησης στην Ελλάδα, να προετοιμάσει τους νέους εργαζόμενους για την απασχόληση τους σε αγροκτήματα και επιχειρήσεις που σχετίζονται με τα τρόφιμα, καθώς και να υποστηρίξει νέους επαγγελματίες στα δικά τους επιχειρησιακά εγχειρήματα.

Διαβάστε εδώ το ολοκληρωμένο δελτίο τύπου

Ανακοίνωση από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος του προγράμματος