ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Δράση "Food for Thought"
17. 05. 2017

Στα πλαίσια της δράσης ‘Thought For Food’ πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Γέφυρα Θεσσαλονίκης, στην οικογενειακή επιχείρηση του Θεόδωρου Παπαθεοδώρου και της Αγγελίνας Κυριακοπούλου που δραστηριοποιείται στον τομέα της κτηνοτροφίας. Η φάρμα εκτρέφει πρόβατα της φυλής Χίου και λειτουργεί στα πρότυπα των σύγχρονων κτηνοτροφικών μονάδων. Η μονάδα είναι μέλος του Αγροτικού Συνεταιρισμού Προβατοτρόφων της Φυλής Χίου, του Πανελλήνιου Φορέα Αναπαραγωγής  Προβάτων της Φυλής Χίου. Στη διάρκεια της επίσκεψης πραγματοποιήθηκε ξενάγηση ενώ συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν τις αποδόσεις ,την ποιότητα του γάλακτος, την γενετική βελτίωση καθώς τις συνθήκες υγιεινής των ζώων.