ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στους Κήπους του Πασά
11. 06. 2019

Την Τετάρτη 5 Ιουνίου, η Χ.Α.Ν.Θ, το Παράρτημα Θεσσαλονίκης της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, η Αντιδημαρχία Τεχνικών Έργων Περιβάλλοντος και Καθαριότητας, η Γ΄ Δημοτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης, το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης «Europe Direct Κεντρικής Μακεδονίας», το 7ο Λύκειο Θεσσαλονίκης, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 7ου ΓΕΛ, συνδιοργάνωσαν, με την υποστήριξη των Υπηρεσιών του Δήμου Θεσσαλονίκης και της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες, εκδήλωση στο Δημοτικό Πάρκο των Κήπων του Πασά.

Η γιορτή περιελάμβανε ξενάγηση στο πάρκο από την ΕΛΛΕΤ, ενημέρωση για την πλαστική ρύπανση και το παιχνίδι “η Ευρώπη είναι θέμα αξιών” από το Europe Direct Κεντρικής Μακεδονίας (Αμερικανική Γεωργική Σχολή – Perrotis College), γυμναστική και χορό από τη Χ.Α.Ν.Θ. και Χ.Α.Ν. Καλαμαριάς, μουσική από την ορχήστρα του 7ου ΓΕΛ, δενδροφύτευση από το Δήμο Θεσσαλονίκης και πολλές εκπλήξεις και δώρα. Μια πραγματικά όμορφη γιορτή στην τρίτη δημοτική κοινότητα της Θεσσαλονίκης που συνδύασε αρμονικά τα στοιχεία μνήμης και πολιτισμού του πάρκου, παραδοσιακά ακούσματα της πόλης με τις σύγχρονες εξελίξεις και προκλήσεις για την κοινωνία και το περιβάλλον.  Ο βασικός στόχος των συνδιοργανωτών ήταν να αποδοθεί το πάρκο στους περιοίκους και όλους τους Θεσσαλονικείς πράσινο, φροντισμένο και καθαρό. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, Περιβάλλοντος και Καθαριότητας κ. Αθανάσιος Παππάς και ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Θεσσαλονίκης κ. Κωσταντίνος Ζέρβας.

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στους Κήπους του Πασά