ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Τρύγος των επιτραπέζιων σταφυλιών «Crimson Seedless»
24. 10. 2018

Ξεκίνησε ο τρύγος των επιτραπέζιων σταφυλιών της ποικιλίας Crimson seedless στην περιοχή του Κιλκίς. Η συγκεκριμένη ομάδα υποστηρίζεται από το SPMO στο πλαίσιο εφαρμογής της δράσης Small Farm Adoption του προγράμματος “Recharging the Youth”, ενώ παράλληλα αποτελεί μελέτη περίπτωσης του έργου “Next Food” του προγράμματος HORIZON 2020. Κατά την φετινή καλλιεργητική περίοδο υπήρξαν πολλές δυσκολίες, κυρίως λόγω των παρατεταμένων βροχοπτώσεων και οι προκλήσεις για τους παραγωγούς ήταν πολλαπλές. Οι Γεωπόνοι εκπαιδευτές της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής ήταν δίπλα τους, παρέχοντας τις κατάλληλες συμβουλές. Το αποτέλεσμα ήταν να γίνει εφικτή η παραγωγή σταφυλιών άριστης ποιότητας, η οποία ήδη προωθείται στις απαιτητικές αγορές του εξωτερικού και συγκεκριμένα του Ηνωμένου Βασιλείου.

Τρύγος των επιτραπέζιων σταφυλιών «Crimson Seedless»