ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Διακρίσεις του BalkanRoad
11. 06. 2021

Το έργο BalkanRoad στο οποίο συμμετείχε το Perrotis College της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής συμπεριλήφθηκε ανάμεσα στα καλά παραδείγματα των διαφόρων προγραμμάτων Interreg. Παρακολουθώντας το αποτύπωμα άνθρακα, αποβλήτων και νερού των εμπορεύσιμων προϊόντων από την καλλιέργεια έως την είσοδο στην αγορά, επτά οργανισμοί από την περιοχή BalkanMed συνεργάστηκαν στο έργο BalkanROAD, για την αντιμετώπιση κοινών ζητημάτων της περιοχής και την ανάπτυξη ενός πιο υγιεινού και πιο βιώσιμου συστήματος τροφίμων.

Επιπρόσθετα, το έργο συμμετέχει στον ετήσιο διαγωνισμό REGIOSTARS 2021 που διοργανώνεται από τη Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής και Αστικής Πολιτικής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην κατηγορία «SMART EUROPE».

Δείτε: https://interreg.eu/interreg-highlights/cooperation/innovations-a-la-carte-from-the-balkans-to-north-west-europe/