ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
3rd EU Jobs & Mobility Roadshow 2018
30. 11. 2018

Τα επτά Κέντρα Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Κομοτηνής, Ξάνθης, ΚΕΔΗΘ Θεσσαλονίκης, Κεντρικής Μακεδονίας, Χαλκιδικής, Ηπείρου και Πάτρας διοργανώνουν το 3ο European Job & Mobility Roadshow σε πόλεις της Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης, Κεντρικής Μακεδονίας, Ηπείρου, Αττικής και Δυτικής Ελλάδας.

Στόχος είναι κατά το διάστημα 3 – 13 Δεκεμβρίου 2018 να επισκεφτούμε δύο πρωτεύουσες των νομών της Περιφέρειας ΑΜΘ (Κομοτηνή - 03/12, Καβάλα - 04/12), δύο της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας (Νέα Μουδανιά –05/12, Θεσσαλονίκη - 06/12), μία της Περιφέρειας Ηπείρου (Ιωάννινα – 07/12) και μία πρωτεύουσα της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας (Πάτρα – 13/12) ώστε να γνωρίσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι πολίτες τα προνόμια της κινητικότητας σε επίπεδο σπουδών, πρακτικής άσκησης, εργασίας, έρευνας, επιχειρηματικής δραστηριότητας, κλπ.

Η διοργάνωση απευθύνεται τόσο στο ευρύ κοινό όσο και σε πιο στοχευμένες ομάδες,όπως οι φοιτητές, οι νέοι απόφοιτοι, οι μακροχρόνια άνεργοι. Για τον λόγο αυτό, συνεργαζόμαστε και με σχετικά ευρωπαϊκά δίκτυα πληροφόρησης που διευκολύνουν την κινητικότητα (EURES, Euraxess), οργανώσεις νέων (ESN, EU Careers Ambassador), καθώς επίσης και με εθνικά σημεία επαφής (ΙΚΥ, ΙΝΕΔΙΒΙΜ) για προγράμματα που διευκολύνουν την κινητικότητα στην Ευρωπαϊκή Ένωση (Erasmus+).

Αναλυτικότερα Πληροφορίες θα βρείτε: Europe Direct Κεντρικής Μακεδονίας facebook event

Αναλυτικό Πρόγραμμα

3rd EU Jobs & Mobility Roadshow 2018