ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Έναρξη του προγράμματος Μελισσοκομίας στους νομούς Καστοριάς και Πέλλας
01. 12. 2017

Έναρξη του προγράμματος “Μελισσοκομία” για αρχάριους μελισσοκόμους στους νομούς Καστοριάς και Πέλλας.

Για το νομό Καστοριάς τα μαθήματα ξεκίνησαν την 1η Δεκεμβρίου 2017 στην αίθουσα του Αγροτικού Συνεταιρισμού στο Πεντάβρυσο Καστοριάς και πραγματοποιήθηκαν άλλες δύο εκπαιδευτικές συναντήσεις. Η δεύτερη συνάντηση υλοποιήθηκε στις 12 και 13 Ιανουαρίου 2018 στην αίθουσα συνεδριάσεων Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Καστοριάς και η τρίτη στις 26 και 27 Ιανουαρίου 2018 στον ίδιο χώρο.

Για το νομό Πέλλας τα μαθήματα ξεκίνησαν στις 2 Φεβρουαρίου 2018 στην αίθουσα συνεδριάσεων Δημοτικού Συμβουλίου Δήμου Σκύδρας στο Δημαρχείο Δ. Σκύδρας.

Οι ωφελούμενοι ήταν 25 αρχάριοι μελισσοκόμοι, οι οποίοι επιθυμούν να απασχοληθούν στον τομέα της μελισσοκομίας και να παράξουν το δικό τους μέλι καθώς και άλλα μελισσοκομικά προϊόντα.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο διακριτές ενότητες:

1η ενότητα: 10 ομαδικές εκπαιδευτικές συναντήσεις οι οποίες θα πραγματοποιούνται σε διήμερα έως τις αρχές Μαΐου 2018 και θα καλύψουν 60 διδακτικές ώρες.

2η ενότητα: Εξατομικευμένη εκπαίδευση/συμβουλευτική σε 5 εκπαιδευόμενους που θα επιλεγούν από την ομάδα των εκπαιδευόμενων μέσα από ένα σύστημα αξιολόγησης. Στο στάδιο αυτό στους εκπαιδευόμενους θα παρέχονται υπηρεσίες συμβουλευτικής για μία καλλιεργητική περίοδο.

Έναρξη του προγράμματος Μελισσοκομίας στους νομούς Καστοριάς και Πέλλας