ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Global Sustainable Tourism Council & «Εναλλακτικός Τουρισμός»
29. 11. 2018

Ο εκπρόσωπος του Παγκόσμιου Συμβουλίου για τον Αειφόρο Τουρισμό (GSTC) κ.Ιωάννης Παππάς φιλοξενήθηκε στις 23 Νοεμβρίου στο πρόγραμμα κατάρτισης «Εναλλακτικός Τουρισμός» στο τμήμα του Βόλου και συζήτησε με τους καταρτιζόμενους για την έννοια της αειφορίας στον τουρισμό και την δυναμική του εναλλακτικού τουρισμού ως προς την βιώσιμη ανάπτυξη. Στο πλαίσιο της συζήτησης παρουσιάστηκε ο ρόλος του Global Sustainable Tourism Council και η αναγκαιότητα εφαρμογής προτύπων αειφορίας. Έμφαση δόθηκε στην ανάλυση παραδειγμάτων από τον διεθνή και τον ελλαδικό χώρο, όπως αυτό της Σκύρου.

Toπρόγραμμα κατάρτισης «Εναλλακτικός Τουρισμός» αποτελεί μέρος του προγράμματος "Νέα γεωργία για τη Νέα Γενιά".

Global Sustainable Tourism Council & «Εναλλακτικός Τουρισμός»