ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Hμερίδα «Επιχειρηματικότητα στον Αγροδιατροφικό Τομέα»
27. 05. 2017

Το Σάββατο 27/5   πραγματοποιήθηκε στην Καλαμάτα ημερίδα με θέμα «Επιχειρηματικότητα στον Αγροδιατροφικό Τομέα»  την οποία οργάνωσε το Κέντρο Αγροδιατροφικής Επιχειρηματικότητας Μεσσηνίας σε συνεργασία με το Ίδρυμα Καπετάν Βασίλη και Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου και την Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης. Την ημερίδα χαιρέτησαν εκπρόσωποι της Περιφέρειας Πελοποννήσου, του Δήμου Καλαμάτας και του Εμπορικού Επιμελητηρίου Καλαμάτας, οι οποίοι τόνισαν τόσο τον ρόλο του αγροδιατροφικού τομέα στην εθνική και τοπική οικονομία, όσο και την συμβολή που μπορεί να έχει το ΚΑΕΜ στην ανάπτυξη του τομέα στη Μεσσηνία και σε όλη την Πελοπόννησο.

Οι Ομιλητές παρουσίασαν επιστημονικά θέματα και παραδείγματα σχετικά με την επιχειρηματικότητα, όπως το ρόλο της έρευνας καταναλωτών, την εκμετάλλευση συμβουλευτικών υπηρεσιών, την ενσωμάτωση της καινοτομίας αλλά και σκοπέλους ή προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει ένας νέος επιχειρηματίας στον τομέα της αγροδιατροφής.

Το ενδιαφέρον του κοινού, το οποίο ήταν από εκπαιδευόμενους των σεμιναρίων του ΚΑΕΜ, ενδιαφερόμενους υποψήφιους και νυν επιχειρηματίες και εκπροσώπους τοπικών φορέων, ήταν πολύ υψηλό και εκφράσθηκε με πληθώρα ερωτήσεων προς όλους τους ομιλητές. Ιδιαίτερη ήταν η συμμετοχή νέων ανθρώπων οι οποίοι εξέφρασαν την ικανοποίησή τους από το υψηλό επίπεδο όλων των ομιλιών και ιδίως από τους εκπροσώπους των εταιριών που παρουσίασαν την πορεία τους, τις επιτυχίες αλλά και τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν.

Πεποίθηση και ευχή όλων των συμμετεχόντων είναι αυτή να είναι η αρχή και να ακολουθήσουν και άλλες παρόμοιες εκδηλώσεις.

Ομιλητές ήταν οι:

· Δρ Αθανάσιος Κρυστάλλης, Καθηγητής Μάρκετινγκ Τροφίμων - Ανάλυση Συμπεριφοράς Καταναλωτή

·  Peter Poulos, Partner Navarino Icons

· Δρ Φίλιππος Παπαδόπουλος, Διευθυντής  Γραφείου Διαχείρισης Στρατηγικών project, Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής

·  Νικόλαος Γκιζγκής,Χημικός - Σύμβουλος Ανάπτυξης Ποιότητας, Συνεργάτης ΑΓΣ

·  Δημήτρης Γκρεμυλογιάννης,Ιδρυτής & Γενικός Διευθυντής AgriFarm

Hμερίδα «Επιχειρηματικότητα στον Αγροδιατροφικό Τομέα»