ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Έγκριση έργου ΜΕΤΡΟ 16 «DIGI-MEAT»
27. 03. 2023

Το έργο Digi-Meat με κωδικό έργου Μ16ΣΥΝ2-00023 και τίτλο επιχειρησιακού σχεδίου “Aξιοποίηση της τεχνολογίας στη δημιουργία προστιθέμενης αξίας στο κρέας που παράγεται από τη σπάνια Ελληνική Βραχυκερατική Φυλή” εγκρίθηκε και υλοποιείται στο πλαίσιο της Δράσης 2 των Υπομέτρων 16.1 – 16.2 «Ίδρυση και λειτουργία Επιχειρησιακών Ομάδων της Ευρωπαϊκής Σύμπραξης Καινοτομίας για την παραγωγικότητα και τη βιωσιμότητα της γεωργίας» του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2014 – 2020. Το έργο είναι διάρκειας 24 μηνών.

Στόχοι του Digi-Meat είναι:

• Η αξιοποίηση των αυτόχθονων φυλών που αποτελούν αναπόσπαστο πολιτιστικό κεφάλαιο για την περιοχή και εν δύναμη πηγή εισοδήματος για τις ορεινές περιοχές
  • Η αξιοποίηση διεθνώς καινοτόμων b2b εφαρμογών διαδικτύου για τη σύνδεση των τοπικών κτηνοτρόφων με specialty food αγορές, και η τροφοδοσία των τελευταίων με υψηλής προστιθέμενης αξίας, τοπικής ταυτότητας και περιορισμένης προσφοράς (κρέατα ελευθέρας βοσκής)
  • Μέσω των ψηφιακών τεχνολογιών που αφορούν στη διαχείριση των κοπαδιών και την ιχνηλασιμότητα στοχεύει στην ένταξη του κρέατος αυτόχθονης φυλής στη γαστρονομική ταυτότητα της Ξάνθης και την προώθησή του στα gourmet εστιατόρια της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.

Το έργο υλοποιείται από το συντονιστή του έργου Innovation and Impact HUB της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής σε συνεργασία με Green Projects, Agromet, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, ENA Σύμβουλοι Ανάπτυξης, Meat Company, Κτηνοτροφικός Συνεταιρισμός Μύκης και οι κτηνοτρόφοι Αβράαμ Δαυιδ, Ιωάννης Κιτσουκάκης, Καμπουρ Μπετιουλ και Μολα Αλη Φατμε.