ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Λήξη του Προγράμματος Μελισσοκομίας του έργου Ευδόκιμη Γη
21. 05. 2018

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επίσημη εκδήλωση για τη λήξη του Προγράμματος Μελισσοκομίας (Τμήμα Αρχαρίων), που αποτελεί μέρος του ευρύτερου Προγράμματος  «ΕΥΔΟΚΙΜΗ ΓΗ».

Η κατάμεστη αίθουσα του Αμφιθέατρου Seth Frank του Aliki Perrotis Residence Hall της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής φιλοξένησε την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018, 90 αρχάριους μελισσοκόμους από την Καστοριά, τη Σκύδρα και τη Δράμα.

Η διάρκεια του Προγράμματος Μελισσοκομίας ήταν 60 ώρες και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα επικεντρώθηκε σε θεματικές ενότητες που αφορούσαν τη μελισσοκομία και τη σμηνουργία, τα προϊόντα της κυψέλης, τους εποχιακούς χειρισμούς, καθώς και την παθολογία της μέλισσας.

Tο πρόγραμμα «ΕΥΔΟΚΙΜΗ ΓΗ» έχει ως στόχο την ενίσχυση της αγροδιατροφικης εκπαίδευσης κ υλοποιείται από το Γραφείο Διαχείρισης Στρατηγικών Έργων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης και το Ινστιτούτο Εφαρμοσμένων Βιοεπιστημών (ΙΝΕΒ) του Εθνικού Κέντρου Έρευνας & Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ), υπό τη διαχείριση του Ιδρύματος Μποδοσάκη, και αποτελεί επένδυση του Διαδριατικού Αγωγού Φυσικού Αερίου (ΤΑΡ AG).

Λήξη του Προγράμματος Μελισσοκομίας του έργου Ευδόκιμη Γη