ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   /   HUB   /   Blog
Νέα σειρά βίντεο για το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Εναλλακτικού Τουρισμού
22. 01. 2021

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τον Εναλλακτικό Τουρισμό σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε από την Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης στον Βόλο, στα Ιωάννινα και στην Θεσσαλονίκη. Στόχος του προγράμματος ήταν η εξειδικευμένη εκπαίδευση, υποστήριξη και καθοδήγηση νέων που επιθυμούν να δραστηριοποιηθούν στον κλάδο του εναλλακτικού τουρισμού είτε ως επιχειρηματίες είτε ως στελέχη τουριστικών επιχειρήσεων. Στην τριετία που διήρκησε εκπαιδεύτηκαν 300 νέοι και νέες και138 έχουν πιστοποιηθεί ως «Σύμβουλοι Βιώσιμου και Εναλλακτικού Τουρισμού της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής » από τον ΔΙ.ΦΟ.Π. Κατά την διάρκεια της εκπαίδευσής τους, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτών και την συνεργασία τοπικών αρχών σχεδίασαν και υλοποίησαν 5 real life project με στόχο τον σχεδιασμό και την παρουσίαση συνδυαστικών υπηρεσιών και προϊόντων εναλλακτικού τουρισμού, 2 επαγγελματικά συνέδρια, 2 μελέτες σκοπιμότητας και 1 έρευνα για τις επιπτώσεις της πανδημίας στη περιοχή της Κεντρικής Μακεδονίας τα αποτελέσματα της οποίας παρουσιάστηκαν σε ένα πρωτότυπο οδηγό και σε ντοκιμαντέρ.