ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Βράβευση από το Ίδρυμα
31. 03. 2024

Η μαθήτρια της Γ' ΓΕΛ Βασιλική Τάσιου κέρδισε το β' βραβείο στον πανελλήνιο διαγωνισμό συγγραφής ιστορικού δοκιμίου που προκήρυξε το Εθνικό Ίδρυμα ερευνών και μελετών "Ελευθέριος Βενιζέλος". Η βράβευση έγινε σε ειδική τελετή στο Ίδρυμα στα Χανιά, όπου προσκλήθηκαν και η μαθήτρια και η φιλόλογος κ. Αγγελική Κώστα, που τη συμβούλεψε και την καθοδήγησε στη συγγραφή του δοκιμίου. Την επόμενη μέρα παρευρέθηκαν και οι δύο, κατόπιν προσκλήσεως του ιδρύματος στο πολιτικό μνημόσυνο του Ελ. Βενιζέλου που τελέστηκε στον χώρο όπου βρίσκονται οι τάφοι των Βενιζέλων στο Ακρωτήρι Χανίων. Το έπαθλο για τη μαθήτρια ήταν επιταγή 1.000 ευρώ. Το Ίδρυμα δώρισε βιβλία για τη ζωή και το έργο του Ελ. Βενιζέλου και στη μαθήτρια και στην καθηγήτρια σύμβουλό της.

Βράβευση από το Ίδρυμα