ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Υποδοχή μαθητών για τη νέα σχολική χρονιά - Αγιασμός
14. 09. 2021

Την Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου τα Λύκεια της Σχολής υποδέχτηκαν τους νέους μαθητές με ιδιαίτερα μέτρα προστασίας λόγω του κορονοϊού. Τόσο τα παιδιά όσο και οι γονείς τους χωρίστηκαν σε ομάδες για να αποφευχθεί ο συνωστισμός και ελέγχθηκαν αναφορικά με τον εμβολιασμό τους και τα διαγνωστικά τεστ από τους γιατρούς της Σχολής, την κα Νίνα Μυροφορίδου και κ. Χρήστο Μελλίδη.

Οι οικότροφοι μαθητές συνοδευόμενοι από τον ένα μόνο γονέα τους τακτοποιήθηκαν στα δωμάτια του οικοτροφείου. Στη συνέχεια και για τις επόμενες δύο μέρες ακολούθησαν πρόγραμμα προσανατολισμού για να γνωρίσουν τον τρόπο λειτουργίας κάποιων τμημάτων της Σχολής αλλά και τους συμμαθητές τους.

Την Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου έγιναν οι εγγραφές και οι κατάλληλοι ιατρικοί έλεγχοι στους παλιούς μαθητές για τους οποίους ακολουθήθηκε διαφορετικό πρόγραμμα, αφού ο χώρος και τα πρόσωπα τούς είναι οικεία.

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός στον προαύλιο χώρο του James Hall με την παρουσία του νέου προέδρου της Σχολής κ. Jeff Landsdale και της συζύγου του. Παρέστησαν -  λόγω του κορονοϊού -  εκπρόσωποι των τάξεων των δύο Λυκείων, καθηγητές και εργαζόμενοι της Σχολής. Μετά την τελετή ο ιερέας πέρασε από τις τάξεις και ευλόγησε εκεί τους μαθητές.

Υποδοχή μαθητών για τη νέα σχολική χρονιά - Αγιασμός