ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
International Masterclasses 2018 - Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων
05. 03. 2018

Την Δευτέρα 5 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή το 3ο σχολείο: Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων (International Masterclasses 2018). Στην ημερίδα συμμετείχαν 20 μαθητές του Γενικού Λυκείου της σχολής και 120 μαθητές Β' και Γ' λυκείου από 14 λύκεια της Θεσσαλονίκης.
Η ημερίδα έγινε σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών, με το τμήμα Φυσικής του ΑΠΘ και με το CERN.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, ο καθηγητής Φυσικής του ΑΠΘ Δρ Χρήστος Ελευθεριάδης και η ερευνήτρια στο Εθνικό Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής της Ιταλίας και το CERN, Δρ Δέσποινα Χατζηφωτιάδου βοήθησαν τους μαθητές να αποκτήσουν τις αναγκαίες θεωρητικές γνώσεις. Ακολούθησε εργαστήριο σε υπολογιστές, όπου οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες ταυτοποίησαν στοιχειώδη σωματίδια από δεδομένα πραγματικών συγκρούσεων που έχουν γίνει στους επιταχυντές του CERN. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας διεξήχθη τηλεδιάσκεψη μέσω του CERN, με σχολείο στο Μεξικό και στην Αγία Πετρούπολη, όπου βρισκόταν σε εξέλιξη ανάλογες εκδηλώσεις.

Να σημειωθεί ότι αντίστοιχες ημερίδες στην Ελλάδα διοργανώνονται μόνο στα Πανεπιστήμια Αθήνας, Θεσσαλονίκης και Κρήτης, στο ΕΚΕΦΕ "Δημόκριτος" και στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.

International Masterclasses 2018 - Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων