ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Ομάδα Ρομποτικής - Συμμετοχή στο secret event με special guest τον Έλληνα designer της Lego, Δημήτρη Σταμάτη
07. 12. 2019

Το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου, μια ομάδα μαθητών του κλαμπ ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής παρακολούθησε στις εγκαταστάσεις του eduACT στην Τσιμισκή ένα secret event με special guest τον Έλληνα designer της Lego, Δημήτρη Σταμάτη.

Η παρουσίαση είχε ως θέμα τον διαγωνισμό First Lego League και την εξέλιξή του τα τελευταία χρόνια. Αμέσως μετά ακολούθησε η συνέντευξη του κυρίου Σταμάτη ο οποίος μίλησε για την ζωή του και τις δυσκολίες που αντιμετώπισε προσπαθώντας να πραγματοποιήσει τα όνειρά του. Έκανε αναφορά, επίσης, στα οφέλη των διάφορων project με χρήση lego με απώτερο σκοπό την εξισορρόπηση της ψυχικής και πνευματικής μας κατάστασης. Επιπλέον, τόνισε τις αξίες που πηγάζουν από την ομαδικότητα που χρειάζεται για την παραγωγή και δημιουργία των lego. Όσον αφορά για τις πηγές της έμπνευσής του, δεν αναφέρθηκε σε καμία αλλά μας εξήγησε ότι ο καθένας μπορεί να γίνει το ίδιο του το πρότυπο αν αυτό θέλει πραγματικά. Τέλος, ο διευθυντής της Lego στην Ελλάδα επισήμανε πως θα προτείνει στον παγκόσμιο οργανισμό  υγείας την χρήση των Lego Brial ,μια νέα σειρά της Lego ειδικά σχεδιασμένη για άτομα με προβλήματα οράσεως.

Όσοιπαρευρέθηκαν στην παρουσίαση χαρακτήρισαν την εμπειρία ως μοναδική καθώς είχαν την ευκαιρία  να γνωρίσουν έναν από τους δημιουργούς των παιχνιδιών που έχουν μοιράσει άπειρα χαμόγελα σε παιδιά όλου του κόσμου.