ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Μάθημα Αγγλικών - The Marshmallow challenge
21. 04. 2022

Στο πλαίσιο του μαθήματος Αγγλικών και με αφορμή ένα TED talk του Αμερικανού συμβούλου επιχειρήσεων Tom Wujec, οι μαθητές της Α΄ Τάξης του Γενικού Λυκείου συμμετείχαν στο Marshmallow challenge. Οι μαθητές ανά ομάδες έπρεπε να φτιάξουν τον ψηλότερο “πύργο” χρησιμοποιώντας σπαγγέτι και τοποθετώντας ένα marshmallow στην κορυφή. Το Marshmallow challenge πραγματοποιείται συχνά σε όλο τον κόσμο όχι μόνο από μαθητές, αλλά και στελέχη εταιρειών, φοιτητές, κ.λπ. Κύριος στόχος της δράσης ήταν οι μαθητές να αναπτύξουν την ικανότητα να βρίσκουν και να εφαρμόζουν ιδέες, να τις τροποποιούν και να συνεργάζονται ομαλά για την επίτευξη ενός κοινού στόχου χρησιμοποιώντας αποκλειστικά την Αγγλική γλώσσα. Υπεύθυνη καθηγήτρια κα. Μαρία Μπέτσια.

Μάθημα Αγγλικών - The Marshmallow challenge