ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
1st Hellenic Young Naturalists Tournament (HYNT)
23. 12. 2019

Την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου, στις αίθουσες των λυκείων της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, διεξήχθησαν οι πρώτοι ατομικοί αγώνες, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των μαθητών για τον 1stHellenicYoungNaturalistsTournament που διοργανώνει η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (ΕΕΦ). Περισσότεροι από 45 μαθητές γυμνασίων και λυκείων έγιναν reportersπαρουσιάζοντας τα πειράματα τους σε ένα από τα 17 προβλήματα του διαγωνισμού και στη συνέχεια απάντησαν σε ερωτήματα που τους έθεσαν οι μαθητές-opponentsκαι έκαναν συζήτηση. Μετά αντάλλαξαν ρόλους. Οι μαθητές βαθμολογήθηκαν και για την παρουσίαση και για το debateαπό καθηγητές -κριτές. Τους αγώνες παρακολούθησαν πολλοί μαθητές αλλά και πολλοί γονείς. Όλοι οι αγώνες έγιναν σε πολιτισμένο κλίμα που βοήθησε τους μαθητές να αναπτύξουν τα επιχειρήματα τους.Στους αγώνες πήραν μέρος και οι μαθητές από το γενικό λύκειο της σχολής που συμμετέχουν και προετοιμάζονται για τον Πανελλήνιο διαγωνισμό. Στο τέλος δόθηκαν και βραβεία για τους μαθητές που διακρίθηκαν. Ο πανελλήνιος διαγωνισμός στον οποίο θα συμμετέχουν οι μαθητές σε εξαμελείς ομάδες θα γίνει στις 11 και 12 Απριλίου 2020 στην Αμερικανική Γεωργική σχολή και οι ομάδες που θα διακριθούν θα συνεχίσουν στον διεθνή διαγωνισμό που θα γίνει το καλοκαίρι του 2020 στην Αγία Πετρούπολη.

1st Hellenic Young Naturalists Tournament (HYNT)