ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Βράβευση της ομάδας ρομποτικής του ΓΕΛ της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής στον πανελλήνιο διαγωνισμό STEM : «Φτιάξε τον δικό σου σεισμογράφο».
05. 04. 2019

Ο ομάδα ρομποτικής του ΓΕΛ της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, διακρίθηκε και  βραβεύτηκε με έπαινο, καθώς επιλέχτηκε μέσα στις δέκα καλύτερες, στον πανελλήνιο διαγωνισμό STEM «Φτιάξε τον δικό σου σεισμογράφο» σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Επιστήμης και Καινοτομίας (Athens Science Festival) στις 5 Απριλίου 2019. Ο διαγωνισμός υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την Ελληνογερμανική Αγωγή (Ευρωπαϊκός Συντονιστής του έργου) και το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής ΙΕΠ του υπουργείου παιδείας, έρευνας και θρησκευμάτων. Η ομάδα ρομποτικής της Σχολής, μελέτησε το φαινόμενο του σεισμού και κατασκεύασε έναν αυτοσχέδιο σεισμογράφο με την βοήθεια της τεχνολογίας LegoMindstorms. Στη συνέχεια, με μια σειρά πειραμάτων κατέγραψε σεισμούς που δημιουργήθηκαν στο εργαστήριο και συνέταξε την τελική της έκθεση, παρουσιάζοντας και τον σεισμογράφο που κατασκεύασε για τον διαγωνισμό. Η ομάδα της Σχολής μας θα έχει την ευκαιρία να δημοσιεύσει σχετικό άρθρο με την εργασία της, στο μαθητικό Ευρωπαϊκό επιστημονικό περιοδικό, Open Schools Journal for Open Science. Το περιοδικό φιλοξενείται στην πλατφόρμα του Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης και πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της σύμπραξης OpenAIRE.