ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Βιωματικά εργαστήρια φυσικών επιστημών
07. 04. 2017

Στο πλαίσιο του απογευματινού εργαστηρίου Φυσικής, οι μαθητές της Α' Γενικού Λυκείου μελέτησαν τη μεταφορά της θερμότητας με ένα απλό πείραμα, χρησιμοποιώντας κρύο γάλα και ζεστό καφέ.

Μέσω της θερμοδυναμικής κατανόησαν την τελική κατάσταση του μίγματος γάλακτος και καφέ, ενώ με τη μεταφορά θερμότητας εξήγησαν πως το σύστημα έφτασε στην τελική κατάσταση και πόσο γρήγορα. Στο τέλος, απάντησαν στο ερώτημα "Πότε ο καφές θα έχει την υψηλότερη θερμοκρασία δέκα λεπτά μετά από το σερβίρισμα; Ρίχνοντας το γάλα αμέσως μόλις σερβιριστεί ο καφές ή ρίχνοντας το γάλα επτά λεπτά αφού σερβιριστεί;"

Βιωματικά εργαστήρια φυσικών επιστημών