ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πενθήμερη εκδρομή Γ΄ τάξης
22. 04. 2019

Στο διάστημα μεταξύ 15 και 19 Απριλίου 2019 πραγματοποιήθηκε η εκδρομή των τελειοφοίτων στην Κέρκυρα. Οι μαθητές μας γνώρισαν την παλιά πόλη της Κέρκυρας και πήραν πληροφορίες σχετικά με την ιστορία, την αρχιτεκτονική και τις παραδόσεις της, επισκέφθηκαν το φρούριο και την Παλαιοκαστρίτσα. Μπόρεσαν ακόμη να κάνουν βόλτες και ψώνια στα σοκάκια της πόλης.  Κατά την επίσκεψή τους στο Αχίλλειον είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά αξιόλογα έργα τέχνης, αλλά και να πληροφορηθούν σχετικά με την ιστορία του οικήματος και το πώς αυτό συνδέεται με την σύγχρονη ελληνική αλλά και ευρωπαϊκή ιστορία. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την Κερκυραϊκή Ζυθοποιία στο χωριό Αρίλλας, βορειοδυτικά του νησιού, και να ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις από τον ιδιοκτήτη της. Στο σύνολό τους οι επισκέψεις συνέβαλαν σημαντικά στο να εξοικειωθούν οι μαθητές με άλλα μέρη, γεύσεις και παραδόσεις του νησιού. Συνοδοί καθηγητές ήταν η κ.Ελένη Χειμάρα και οι κ. Σωτήρης Γιαλαμάς, Βασίλης Γουγούσης, Νίκος Δώδος και Νίκος Μαλακόζης.

Πενθήμερη εκδρομή Γ΄ τάξης