ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εθελοντική ομάδα 'Διάβασέ μου'
22. 01. 2017

Δεν είναι μόνη η γνώση απαραίτητη αλλά και η κοινωνική εκπαίδευση...
Ένα μικρό κείμενο από το σύγχρονο θεατρικό έργο της Ada Tsesmeli "Σαρλό, ο άστεγος δανδής" ήταν η αφορμή της συνάντησης των μαθητών των club της Λέσχης Ανάγνωσης, του PeaceJam Greece και του Προγράμματος Arcadia του Λυκείου μας με την εθελοντική ομάδα Διάβασέ μου,  το προσωπικό της Βιβλιοθήκης Δημήτρης & Αλίκη Περρωτή και την υπεύθυνη του προγράμματος Arcadia και ειδική παιδαγωγό Κατερίνα Σταματίκα.
Η συζήτηση "άναψε" γύρω από το φαινόμενο των νεοάστεγων, τη σύγχρονη Ελληνική κοινωνία, την οικογένεια αλλά και τη Σχολή μας.
Οι μαθητές μας ενθουσιασμένοι ανυπομονούν για την επόμενη συνάντηση της Λέσχης Ανάγνωσης.

Εθελοντική ομάδα 'Διάβασέ μου'