ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Επίσκεψη Ουγγρικού σχολείου στην Σχολή - Πρόγραμμα ανταλλαγών
30. 09. 2019

Από την Τρίτη 24/9 έως και την Τρίτη 1/10 βρέθηκε στη Σχολή μας μία ομάδα έξι μαθητριών μαζί με τη συνοδό καθηγήτριά τους από την Ουγγαρία. Η επίσκεψή τους στα σχολεία μας (Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο) διαδέχτηκε την επίσκεψη μιας ομάδας μαθητών από την Α.Γ.Σ. που πραγματοποιήθηκε τον περασμένο Ιούνιο. Το πρόγραμμά τους περιελάμβανε παρακολούθηση μαθημάτων της Αγγλικής Γλώσσας, Πρακτική Άσκηση καθώς και επισκέψεις σε μνημεία και μουσεία της πόλης μας. Είχαν επίσης την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε πολύ ιδιαίτερες δραστηριότητες όπως στην ξενάγηση σε έναν προσομοιωτή στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας Noesisκαθώς και σε μία μονάδα εκτροφής σαλιγκαριών και σ’ έναν γυναικείο αγροτικό συνεταιρισμό. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Σαββατοκύριακο οι μαθήτριες  φιλοξενήθηκαν στις οικογένειες των μαθητριών της Α.Γ.Σ. και γνώρισαν από κοντά την ελληνική φιλοξενία.

Επίσκεψη Ουγγρικού σχολείου στην Σχολή - Πρόγραμμα ανταλλαγών