ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Επιστροφή στα θρανία για τους μαθητές των Λυκείων
12. 04. 2021

Με χαρά και κρατώντας τη βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος self test, οι μαθητές του Γενικού Λυκείου και του Επαγγελματικού Λυκείου, επέστρεψαν στις σχολικές αίθουσες. Μετά από αναγκαστική απουσία πολλών εβδομάδων, τα δύο σχολεία της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και τα οικοτροφεία στα οποία διαμένουν, «ζωντάνεψαν» και πάλι.

Κατά την άφιξή τους στο campus και παρά τη βεβαίωση αρνητικού τεστ, υποβλήθηκαν σε ιατρική εξέταση. Στη συνέχεια, όσοι είναι οικότροφοι, επέστρεψαν στα δωμάτιά τους, όπου συνάντησαν τους συγκατοίκους τους και είδαν –μετά από καιρό- τους συμμαθητές τους. Από τις Διευθύνσεις των δύο Λυκείων έγινε γνωστό ότι η επιστροφή των μαθητών πραγματοποιήθηκε με αυστηρό πρωτόκολλο, το οποίο συμπεριέλαβε όλες τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και των υπουργείων Παιδείας και Υγείας. Αφορούσε την διαμόρφωση των τάξεων, την εγκατάσταση ειδικής σήμανσης, τον εφοδιασμό με αντισηπτικά χεριών και απολυμαντικά επιφανειών, την κάλυψη εξοπλισμού με μεμβράνες κ.α. Οι καθηγητές ενημέρωσαν τους μαθητές για τις νέες συνθήκες που πρέπει να τηρούνται ώστε να εξασφαλιστεί η ασφάλεια και η υγεία όλων.

Επιστροφή στα θρανία για τους μαθητές των Λυκείων