ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργαστήριο Πυρηνικής Φυσικής του ΑΠΘ
26. 11. 2019

Οι μαθητές της Β γενικού λυκείου επισκέφτηκαν το εργαστήριο πυρηνικής φυσικής και φυσικής στοιχειωδών σωματιδίων του Φυσικού τμήματος του ΑΠΘ στο Balkan Business Center. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών για τις ανιχνευτικές διατάξεις μιονίων που κατασκευάζει το εργαστήριο στα πλαίσια της συμμετοχής του στο πρόγραμμα ATLASτου CERN. Τους μαθητές υποδέχτηκε ο υπεύθυνος του εργαστηρίου κ. Δήμος Σαμψωνίδης, αναπληρωτής καθηγητής του Φυσικού. Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν μια παρουσίαση από τον μεταδιδακτορικό ερευνητή του Φυσικού κ. Χρήστο Λαμπούδη σχετικά με τις αρχές λειτουργίας των ανιχνευτών και τον τρόπο κατασκευής τους από το εργαστήριο. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο εργαστήριο και μπόρεσαν να δουν από κοντά και να περιεργαστούν τα πάνελ που κατασκευάζονται και να αντιληφθούν τις απαιτητικές προδιαγραφές λειτουργίας του εργαστηρίου. Να σημειωθεί ότι για την κατασκευή αυτών των ανιχνευτικών διατάξεων νέας γενιάς συνεργάζονται πανεπιστημιακά εργαστήρια από 5 ευρωπαϊκές χώρες (Γερμανία, Ιταλία, Ελλάδα, Ρωσία και Γαλλία) εδώ και 2 χρόνια και ότι τα πάνελ θα αντικαταστήσουν αντίστοιχες διατάξεις στον ανιχνευτή ATLAS που είχαν κατασκευαστεί παλιότερα στα εργαστήρια του ΑΠΘ.  Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κάνοντας πολλές ερωτήσεις που απαντήθηκαν με προθυμία από τους καθηγητές.

Η επίσκεψη εντάσσεται στο πρόγραμμα STEMτου σχολείου μας και ιδιαίτερα στην ενημέρωση των μαθητών ενόψει της επίσκεψης που θα κάνουν στο ερευνητικό κέντρο του CERNτον Απρίλιο του 2020.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργαστήριο Πυρηνικής Φυσικής του ΑΠΘ