ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Στον τελικό STEM STARS GREECE συμμετείχαν δύο ομάδες του club ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης.
02. 04. 2022

Στον τελικό STEM STARS GREECE που διεξήχθη στην Αθήνα, συμμετείχαν δύο  ομάδες του club  ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής  Θεσσαλονίκης.

Το πρωί του Σαββάτου 2 Απριλίου, οι μαθήτριες της Α ΓΕΛ  Κασσιανή Κωτούλα, Κατερίνα Κωτούλα και Άρτεμις Νέστορα,  με την  εργασία  "Βιοηθική και γενετικά τροποποιημένα προϊόντα"  και οι μαθητές της Α ΓΕΛ Κωνσταντίνος Ρίζος, Κωνσταντίνος  Πανέρης  και Κωνσταντίνος  Κωφοτόλης, με την εργασία "Διαχείμαση Μελισσών" με υπεύθυνο καθηγητή τον Νίκο Πεγιόπουλο, Φυσικό, διαγωνίστηκαν στο μεγάλο εθνικό τελικό του διαγωνισμού STEM STARS https://stemstarsgreece.athens-science-festival.gr/ που διοργανώνει το ΥΠΑΙΘ και η Πρεσβεία των ΗΠΑ.

Οι δύο νικήτριες ομάδες θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στο International Science and Engineering Fair (ISEF) https://www.societyforscience.org/isef/ στις ΗΠΑ, στο οποίο συμμετέχουν περισσότεροι από 1500 μαθητές από 70 χώρες και διεκδικούν υποτροφίες για Πανεπιστήμια και Κολέγια.

Και οι δύο εργασίες απόσπασαν θερμές κριτικές και χαρακτηρίστηκαν καινοτόμες από την κριτική επιτροπή.

Στην εργασία "Βιοηθική και γενετικά τροποποιημένα προϊόντα", εξετάζεται κατά πόσο η βιοηθική κυριαρχεί στις καθημερινές ζωές των ανθρώπων. Ταυτόχρονα, διερευνάται ο χαρακτήρας και η θέληση των πολιτών, που καθορίζει την κατανάλωση και την παραγωγή των γενετικά τροποποιημένων προϊόντων (ΓΤΠ). Μέσω της πλατφόρμας MIT APP INVENTOR, δημιουργήθηκε μία εφαρμογή, στην οποία οι χρήστες επιλέγοντας ανάμεσα σε διλήμματα που αφορούν τα γενετικά τροποποιημένα προϊόντα, επηρεάζουν την εξέλιξη της ιστορίας τους. Επιπροσθέτως, η δημιουργία της εφαρμογής στοχεύει στην ενημέρωση των χρηστών όσον αφορά τα ΓΤΠ. Τέλος, οι χρήστες καλούνται να προσδιορίσουν τον βαθμό εξοικείωσής τους με την έννοια της βιοηθικής.

VIDEOμαθητριών για την εργασία "Βιοηθική και γενετικά τροποποιημένα προϊόντα:

Στην εργασία "Διαχείμαση Μελισσών",  γίνεται η προσπάθεια να δημιουργηθεί ένα μελίσσι, το οποίο θα παρέχει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης στις μέλισσες κατά την διάρκεια του χειμώνα. Έγινε παρατήρηση  και μετρήσεις στην απώλεια βάρους μελισσιών σε περιοχές της Ελλάδας με κλιματική διαφοροποίηση, χωρίς παρέμβαση στην λειτουργιά τους, και η έρευνα κατέληξε σε μια σχέση μεταξύ των χαμηλών θερμοκρασιών και της απώλειας βάρους. Η πρόταση είναι η διατήρηση της κατάλληλης θερμοκρασίας για την μείωση απώλειας μελισσών και προμηθειών, που μπορεί να επιτευχθεί με την χρήση ενός θερμοστάτη, ο οποίος θα χρησιμοποιεί ένα σύστημα ανεμιστήρων για τον διαμοιρασμό ζεστού αέρα στην κυψέλη. Τέλος, η κύρια πηγή ενέργειας αυτής της κατασκευής θα είναι ένα ηλιακό πάνελ, καθιστώντας την κατασκευή απόλυτα φιλική προς το περιβάλλον.

VIDEOμαθητών για την εργασία "Διαχείμαση Μελισσών":

Ο Διαγωνισμός STEM STARS GREECE διοργανώνεται με σκοπό να υποστηρίξει, να αναδείξει και να επιβραβεύσει μαθητές/τριες 14-18 χρονών, με ιδιαίτερη κλίση και ταλέντο στις φυσικές επιστήμες, την τεχνολογία, τη μηχανική ή τα μαθηματικά (STEM). Παράλληλα δίνει τη δυνατότητα στους/τις συμμετέχοντες/ουσες να εμβαθύνουν σε έναν επιστημονικό τομέα STEM

Στον τελικό STEM STARS GREECE συμμετείχαν δύο ομάδες του club  ρομποτικής της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης.