ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Επέτειος Πολυτεχνείου
17. 11. 2021

Την Τετάρτη 17 Νοέμβρη 2021 τα Λύκεια της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής παρακολούθησαν την διαδικτυακή επέτειο μνήμης του Πολυτεχνείου.  Έγινε ειδικό αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη και στη συμβολή του στον αντιδικτατορικό αγώνα. Οι μαθητές παρακολούθησαν το χρονικό των ημερών και αντίστοιχα βίντεο.  Έγινε ειδική μνεία στα γεγονότα που εκτυλίχθηκαν στη Θεσσαλονίκη στα χρόνια της επταετίας. Είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε την επίκουρη καθηγήτρια της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, κ.Ρία Καλφακάκου η οποία δραστηριοποιήθηκε ενεργά στο αντιδικτατορικό φοιτητικό κίνημα της Θεσσαλονίκης.  Μοιράστηκε με ιδιαίτερη συγκίνηση την εμπειρία της καθώς ήταν ανάμεσα στους 36 συλληφθέντες στις 17 Νοέμβρη 1973 και κρατήθηκε για ένα μήνα στα υπόγεια της ασφάλειας.

Επέτειος Πολυτεχνείου