ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γενικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
A 21 WALK FOR FREEDOM
14. 10. 2023

Το Σάββατο 14 Οκτωβρίου μαθητές του Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου συμμετείχαν στο Περπάτημα για την Ελευθερία, που διοργανώνει κάθε χρόνο η μη κερδοσκοπική οργάνωση Α21.

Το Περπάτημα για την Ελευθερία πραγματοποιήθηκε σε εκατοντάδες πόλεις και σε δεκάδες χώρες σε έξι ηπείρους για ένατη χρονιά, θέλοντας να ευαισθητοποιήσει τους πολίτες για τα εκατομμύρια ανθρώπων που παραμένουν σκλαβωμένοι. Οι συμμετέχοντες περπάτησαν σε μία γραμμή ο ένας πίσω από τον άλλο, σχηματίζοντας αλυσίδες ανθρώπων. Μεμονωμένα άτομα και φορείς κοινωνικής προσφοράς πήραν μέρος και ένωσαν τις δυνάμεις τους με στόχο να σπάσει η αλυσίδα της εκμετάλλευσης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες περπάτησαν σε σειρά από τον Λευκό Πύργο προς το Λιμάνι πραγματοποιώντας μια σιωπηλή πορεία με σκοπό να ενημερώσουν και να αφυπνίσουν τους συμπολίτες τους δίνοντας ο καθένας ξεχωριστά το παράδειγμα ότι όλοι μπορούν να είναι κομμάτι της λύσης!

Η εμπορία ανθρώπων (human trafficking) μπορεί και πρέπει να καταργηθεί γιατί:

-1 στα 4 θύματα της σύγχρονης δουλείας είναι παιδιά.

-Η εμπορία ανθρώπων είναι μια βιομηχανία αξίας 150 δισεκατομμυρίων δολαρίων.

-Υπάρχουν περισσότεροι άνθρωποι σκλαβωμένοι σήμερα από ποτέ στην ιστορία.

(*Πηγές: Διεθνής Οργανισμός Εργασίας, UNODC, Υπουργείο Εξωτερικών των ΗΠΑ)

Η δράση έγινε στο πλαίσιο του club εθελοντισμού PeaceJam με τη συμβολή του club Ρομποτικής.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Άννα Παπαευαγγέλου

A 21 WALK FOR FREEDOM